Informacje

Kategoria: Zboża

Tagi dla artykułu

zboża

Sprawdzone środki w profilaktyce chorób zboża

Wyniszczające choroby zbóż są dużym problemem dla rolników, którzy żyją z upraw i plonów. Co poniektóre z nich, takie jak zaraza przez tiofanat metylowy w rzepaku i choroby wirusowe, muszą być leczone, nim pojawią się o wiele bardziej zaawansowane objawy, gdyż wyłącznie w ten sposób możemy mieć szansę ocalić potencjał zbioru. Zastosowanie ochronnych rozwiązań wzmacniających trwałość zboża przez gospodarza w dobrym czasie ma obowiązek pomóc w zapobieganiu wielu problemom chorobowym.

Obrona zboża przed chorobami - pewne działania okresowe

Proaktywne nastawienie do zwalczania chorób jest nieraz o wiele bardziej efektywne oraz ekonomiczne niż metody reaktywne w sezonie. Powszechnymi praktykami w zakresie zwalczania choroby jęczmienia czy też innego zboża należałoby się zaciekawić już na samym początku przygody z rolnictwem.

Poniżej omawiamy niektóre z tych najbardziej ważnych, jakie należałoby wdrożyć, żeby choroby pszenicy ozimej wiosną oraz pozostałe nie stanowiły większego kłopotu.

Wyselekcjonowane metody uniknięcia chorób zboża:

• terminowe sadzenie,

• nadzorowanie obecności azotu,

• specyfiki grzybobójcze na pszenice.

Szczególnie właśnie sadzenie zboża w odpowiednim czasie jest ważne dla uniknięcia co niektórych chorób. Sadzenie z uwzględnieniem bardzo dobrych momentów dla danego gatunku zboża zezwala na dłuższy okres wegetatywnego wzrostu - co w wypadku chorób takich jak choroby zbóż jarych ma naprawdę gigantyczne znaczenie.

Zbyt wysokie dawki i współczynniki żyzności azotu są w stanie powodować nadmiernie grube, bujne drzewostany, jakie mogą mieć obniżoną cyrkulację powietrza i przenikanie światła, czyniąc plon znacznie bardziej podatnym na choroby dolistne, albo inne rodzaju fungicydy. Jest to zwłaszcza prawdziwe, kiedy daty sadzenia zbóż są stosunkowo wczesne dla danej uprawy.

Choroby zboża - wygrana walka

Poza powyższymi sadzenie wielu rodzajów pszenicy o przeróżnych stopniach dojrzałości, przesunięcie daty siania, zgnilizna twardzikowa oraz wybór produktów o większej odporności czy też tolerancji na newralgiczne szkodniki oraz schorzenia, takie jak karłowatość objawy może wspomóc zminimalizować ryzyko istotnych zabiegi fungicydowe w uprawie rzepaku strat. Główna forma wymienionej tutaj profilaktyki jako ochrona pszenicy przed chorobami ma tę akcesoryjną zaletę, że pomaga w logistyce zbiorów. Warto też zwrócić szczególną uwagę na cieszący się coraz większą renomą tebukonazol w pszenicy - przez wielu rolników ceniony jako wydajna forma asekuracji.

Komentarze: 3


 • noavatar.png
  Pudło | 2019-10-01

  Szybko nieomal rok po ślubie dożyliśmy papami zachwycającej córy, oraz po dwóch latach synka.

 • noavatar.png
  Cichecki | 2019-10-23

  Jednak na zaczątku czerwca przejeżdżali do nas na lato

 • noavatar.png
  Łazarz | 2020-01-11

  Wprzódy nieomal rok po ożenku dociągnęli staruszkami zgrabnej córeczki, oraz po dwóch latach młodzika.